Zoomovat +

Mrak Mrak
Přidej se k řetězu podpisů, které pomohou osvobodit nespravedlivě uvězněné.
Hvězda Hvězda Hvězda Mrak Mrak Satelit
Vyberte vězně a podepište petici. 3 minuty stačí a změníte jejich život!

Jak dopisy pomáhají?

Ani autoritativní režimy nemohou ignorovat stovky dopisů na podporu vězněných. Adresáty jsou jak vězni samotní tak vrcholní představitelé států. Na případy jsou upozorňováni i představitelé dalších států a nezřídkakdy se proto dotazy objeví při jednání státníků – například na jaře 2013 byl vznesen dotaz na věznění Jean- Claude Mbedeho prezidentem Francie při jednání s kamerunským prezidentem.

Není–li odsouzený propuštěn hned, získá alespoň přístup k právníkovi, lékařské ošetření, je mu umožněna návštěva rodiny. Dozorci vědí, že ho nemohou beze stopy „odklidit“.

40.000 dopisů, které přicházely ročně za Václava Havla, Ivana Jirouse a další vězněné v bývalém Československu též nekončilo v koši. V archivu STB jsme o těchto dopisech nalezli pečlivé záznamy.

Františka Jirousová

Františka Jirousová, dcera vězně svědomí Ivana Jirouse, k tomu dodává:

„Velmi důležitá byla právě Amnesty International. Jednalo se jak o materiální, tak psychickou podporu, která byla nejsilnější na počátku 80. let, kdy mně a sestře Martě bylo okolo čtyř let.

Především o svátcích chodily na naši adresu spousty pohlednic nebo dopisů s vyjádřením podpory a účasti. Amnesty podporovala naši rodinu také finančně. Osobně si pamatuju hlavně na balíky ze zahraničí, které nám chodily, bylo v nich oblečení, předměty denní potřeby nebo čokolády - z toho jsme měly jako malé děti vždycky velkou radost.

Stejně důležitá, nebo snad ještě důležitější, byla podpora duchovní. Náš domek byl malý, žili jsme na vesnici tak trochu odříznutí od světa a mámě její manžel velmi scházel. Představa, že někde ve světě – v Holandsku, Švýcarsku nebo na Islandu, odkud chodilo nejvíc pohlednic, na nás někdo myslí a zajímá se o náš případ, byla pro matku důležitá forma komunikace na dálku, spojení duší ve vzájemné solidaritě. Spojení, které dodává víru a naději, což jsou vlastnosti, bez kterých nelze vydržet samotu, a bez kterých nelze bojovat proti zhoubné formě vlády.“

Podepsat petici za propuštění video

Najít podpis

Partneři

Logo HAVAS Logo Vizeum Logo DPP Foto Škoda

Poděkování

Ilustrátor Mattias Adolfsson (mattiasa.blogspot.cz) Kresba designéra

Typografie: Måns Grebäck, Kimberly Geswein,
Dr. Marianne Steinbauer, Nikki Rodriguez

Ikona zavření